
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 75 pF |
| Voltage Rating (DC) | 70 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 92.986436 mg |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 2 A |
| Output Current | 2 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 790 mV |
| Reverse Recovery Time | 3 ns |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 3820
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29431
Ext.Price$0.29431
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29431 | $0.29431 |
| 10 | $0.26276 | $2.62760 |
| 25 | $0.25493 | $6.37325 |
| 50 | $0.24733 | $12.36650 |
| 100 | $0.23995 | $23.99500 |
| 300 | $0.22358 | $67.07400 |
| 500 | $0.20832 | $104.16000 |
| 1000 | $0.23281 | $232.81000 |
| 3000 | $0.26017 | $780.51000 |
